ממד משופר

יש לנו ממ"ד שנחשב לישן, הוא נבנה איפשהו בשנות ה-90 ומאז ועד היום עבר כמה שינויים וכל כמה שנים החדר הזה, היה בשימוש אחר, פעם חדר שינה, פעם סיפריה, מחסן, חדר לימודים, חדר טלויזיה אבל לחדר יש חיסרון בולט.

אין מיזוג! העובדה כי בימי הקיץ הלוהטים ממ"דים הבנויים לפי התקנים, עשויים בטון מזוין וללא מיזוג הופכים לחדר מוגן חם מאוד ומחניק. לכן, שהייה ממושכת בממ"ד של הבית הייתה מותנית במזג האויר, במזג אויר נוח לא הייתה שום בעיה, להפך, כשהחדר תפקד כחדר שינה או חדר לימודים, הוא התברר כהחדר הכי שקט בבית, מכיוון שהוא ממוגן ואטום לרעש.

כמעט כל קיץ הממ"ד החליף את ייעודו, אך מעולם לא שכחנו כי מעל הכל החדר הוא ההגנה שלנו בזמן חירום וסכנה מגזים רעילים וטילים. הוא תמיד היה נגיש, עם כל הציוד הנדרש בהיכון. מצאתי חברה ותיקה ומנוסה בתחום המרחבים המוגנים לסוגיהם, התקשרתי להתייעץ איתם לגבי מיגון מקלטים, התקנת אוורור ומיזוג בממ"ד.

לאחר פגישת הייעוץ, הם בנו תכנון קפדני של התקנת מערכת המיזוג והאוורור מיוחדת ומתאימה לצרכי הממ"ד ללא פגיעה במטרתו העיקרית: הגנה ואיטום. היה ברור לי מראש שאני בעצמי לא יכול לבצע התקנה כזו, רק אנשי מקצוע מוסמכים, מבצעים עבודה כזו בהתאם לתקנים הישראלים של פיקוד העורף. סוף סוף יש לנו מיזוג בממ"ד, לפני כמה שנים הייתי בטוח שהתקנת מערכת כזו היא בלתי אפשרית. מזל שתחום המיגון משתכלל ומשתפר כל הזמן בזכות הטכנולוגיות השונות.

עכשיו מאוד נעים לשהות בחדר בכל עונה ומכל סיבה.

הפוסט נכתב ונשלח מחדווה שמואלי, גן יבנה

סיפורים מהממד - סיפורים על המרחב מוגן -